A sekély tengervízben található biomasszát tanulmányozzák automaitus légi távvezérléssel a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola (KRF) kutatói, a NASA ROSE projectének keretében.
Az ameriaki űrkutatási hivatal azt követően hívta meg a főskolát a programba, hogy az ENSZ regionális távérzékelési hivatalt hozott létre az intézményben. A 2015-ben záruló projectnek az a célja, hogy tanulmányozza, hogy lehet pilóta nélküli repülőre, úgynevezett drónra szerelt szenzorokkal távérzékelési tudományos kutatást végezni.
A floridai bázisú programban a KRF négy kutatója vesz részt. Ők tanácsokkal segítik a szenzorok integrálását, illetve a főiskolán folyamatosan elemzik és értékelik a drónok által készített légi felvételeket. A főiskola szakemberei a világ legismertebb távérzékelési hiperspektrális szakértői közé tartoznak - mondta a rektorhelyettes Bíró Tibor. A KRF korábban is közreműködött már sarkköri kutatásban, olaj katasztrófa-, és a magyar vörösiszap katasztrófa környezeti hatásainak kutatásában.
Ennek az elismeréseképpen nyitott úgynevezett hiperspektrális technikával készülő műholdas és légi felvételeket elemző központot az ENSZ Világűr Irodája (UNICOSA) 2011. év februárjában a főiskolán.
A Magyarországon egyedülálló központ feladata a távérzékelés felhasználásával a katasztrófahelyzetek megelőzése, illetve a bekövetkezett környezeti katasztrófák következményeinek légi állapotfelmérése. Ezen felül kiemelt cél az ezzel kapcsolatos tudás átadása a fejlődő országok számára.
Forrás: MTI
B. A..
Még nem érkezett hozzászólás a bejegyzéshez!