A "sütőben pirított" póló lehet az alapja annak a futurisztikus ruházatnak, amely energiával látja el a mobiltelefonokat a jövőben.
A Dél-Kaliforniai Egyetem két mérnökének kutatása kimutatta, hogy egy egyszerű póló olyan anyaggá alakítható, amely szuperkapacitású kondenzátorként működik, és eltárolja az elektromos töltést. Hsziao-tung Li, az egyik tervező szerint ezekkel a kondenzátorokkal feltölthetjük a mobiltelefonokhoz hasonló, hordozható elektronikus készülékeket. "Egy nap pamutpólónk több funkcióval is rendelkezhet" tette hozzá Li és kollégája. Li-hung Pao egy helyi boltban vásárolta meg a kísérlethez felhasznált pamutpólót. Ezt követően a ruhát fluoridba áztatták, megszárították, majd megpirították egy sütőben, oxigén nélkül, hogy meggátolják a ruha elégését. A "sütés" ellenére az anyag rugalmas maradt. Ezt követően megvizsgálták a pólót és kiderült, hogy a pamutszálak aktivált szénné alakultak, amely hasonlít a víz és a levegőszűrőkben használt karbonhoz. Azt is feltárták, hogy az aktív szén ruhaanyag alapú kondenzátorként tárolhatja el az elektromos töltést. Ez az elektromos összetevő a legtöbb készülékben jelen van. A póló elektromosságtároló képességének javítására a rostokat mangán-oxid egy nanométer vastag rétegével vonták be. A második elemzés feltárta, hogy a mangán-oxiddal fedett rostok hatékonyabb kondenzátorként funkcionálnak, mint a kezelt és pirított pamut magában, így stabil, szuperkapacitású kondenzátor jött létre. A ruhaanyag alapú kondenzátor több ezerszer képes feltöltődni és lemerülni, miközben teljesítményének csak 5%-át veszíti el. Módszerük a ruházat alapú kondenzátor előállítására olcsó, és nem alkalmaz a környezetre káros vegyületeket. A kutatás olyan kabátujjakhoz és kanapé kéztámaszokhoz vezethet, amelyek elektronikai vezérlőegységként funkcionálhatnak.
Könnyen elképzelhető, hogy egy nap a testünkön viselt ruházat folyamatosan tölti a nálunk lévő mobiltelefont. A kérdés már csak az, hogy ez milyen hatással lesz szervezetünkre.
B. A.
Forrás: alternativenergia.hu
Még nem érkezett hozzászólás a bejegyzéshez!