Blog témáink
Kulcsszavas keresés:
Hűtsük magunkat, de hogyan?
RSS csatorna
Hűtsük magunkat, de hogyan?

Sokakban merül fel a kérdés ilyenkor nyáron, amikor kint tombol a nyár, a hőmérséklet eléri a 35-40 oC-ot, hogy a benti hőmérsékletet hogyan tudjuk csökkenteni úgy, hogy az ne ártson egészségünknek.

Kell tartanunk a légkondi használatától vagy sem?

Klímaberendezés működése

A klímaberendezés nem friss levegőt juttat a helyiségbe, hanem a benti levegőt hűti le (hőt von el abból és egy másik térbe adja le) és keringeti azt. Ezért fontos a klimatizált helyiségek rendszeres szellőztetése, mert ennek hiányában a már többször felhasznált levegőt keringeti a berendezés.

Helyes beállítás és fontossága

A túl nagy hőmérséklet különbség megviseli a szervezetet (szív, érrendszer, vérnyomás), ezért a legjobb, ha maximum 5-6 oC különbséget tartunk a kinti és a benti hőmérséklet között.

Felszereléskor figyelni kell arra, hogy a kiáramló levegő ne közvetlenül érje az embereket. Különböző betegségek alakulhatnak ki a használatától, így fejfájás, köhögési inger, szemgyulladás, megfázás, allergiás és influenzaszerű tünetek, ízületi gyulladás, vesegyulladás, arcüreggyulladás és tüdőgyulladás, főként, ha a levegőáram útjában ülünk.

Tisztítás fontossága

A klíma tisztítására különös figyelmet kell fordítani. A legjobb, ha a nyári meleg előtt kitisztíttatjuk. A nem megfelelően karbantartott készülékben por, különböző gombafajok és baktériumtörzsek telepedhetnek meg a kondenzvízben, melyből a legveszélyesebb a legionella baktériumtörzs. E baktérium által okozott betegség elsődleges tünete a tüdőgyulladás, mely az egészséges szervezetet is képes megbetegíteni és sokszor halállal végződik a kimenetele. A tüdőgyulladást antibiotikummal lehet kezelni. A beltéri egységben megmaradt por pedig a szűrő telítődésével visszakerülhet a légtérbe, mely fokozza az allergiás tüneteket.

Egyéb tudnivalók

A klíma szárítja a levegőt, ezért figyelni kell a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre. A nyálkahártya könnyebben kiszáradhat és a vírusok, baktériumok könnyebben megtelepedhetnek azon. A nem megfelelő folyadékbevitel esetén a húgyhólyagban is elszaporodhatnak a vírusok és húgyhólyaggyulladást okozhatnak, melynek nagyon kellemetlen tünetei vannak.

Tegyünk szobanövényeket a helyiségekbe. A növények oxigént termelnek és vizet párologtatnak. Néhány növény képes megkötni a káros anyagot ilyen pl. az Aloe és a Borostyán.

Vigyázzunk saját és egymás egészségére!

B. A.

Forrás: origo, házipatika, iwiwtwitter

Kulcsszavak:     klíma     hűtés
Hozzászólások
Új hozzászólás

Még nem érkezett hozzászólás a bejegyzéshez!